Rybí rosol

 

3 kg rybích hlav, 50 g cibule, 50 g jedlé řepy, citronová kůra, bobkový list, dymián, ocet, celý pepř, nové koření, několik snítek šafránu, 2 dl bílého vína 140 g želatiny, 2 ¼ l vývaru po ocezení, sůl.

 

Rybí hlavy, cibuli, řepu, citronovou kůru, bobkový list, tymián, ocet, pepř, nové koření, bílé víno dáme do vody (aby bylo vše potopeno) a přivedeme do varu. Když se vše skoro rozvaří, přidáme změklou (namočenou) želatinu. Vývar z rybích hlav obarvíme trochou šafránu, procedíme a necháme ustát. Má-li být rybí rosol průhledný, cedíme jej vyhřátým plátnem tak dlouho, až je úplně průsvitný.

 

Zalévání pokrmu do rosolu:

Do rosolu můžeme ukládat různé pokrmy. Do formy vložíme nejprve různou vařenou zeleninu, např. červenou řepu, okurky, papriku zelenou i červenou, kapii, mrkev, vejce natvrdo, z masa vařený jazyk apod., vše úhledně nakrájené na kousky. Vrstvu zeleniny zalijemečást tekutého rosolu, který necháme ztuhnout, pokrm ukládaný k rosolování nejprve omočíme v rosolu, rosol na něm necháme ztuhnout, a pak jej položíme na již ztuhlou první vrstvu rosolu. Pokrm pak přelijeme další vrstvou, a když ta opět ztuhne, opakujeme proces až do úplného spotřebování surovin. Dbáme, aby pokrmy tvořily pěkný obrazec.