Několik rad pro domácnost

 

Cibuli dietní získáme, když ji před použitím hodinu máčíme ve studené vodě a krájíme ji na drobné kousky. Pak ji mohou jíst i ti, kteří jinak cibuli nesnáší.

Citróny a pomeranče vždy omýváme pod teplou tekoucí vodou – zbavím je dezinfekčních postřiků a zbytků plynů, ulpělých na kůře.

Houby v soli uchováme celé tak, že mladé, pouze tvrdé, očistíme od písku a země a oškrábeme. Do sklenice se širokým hrdlem dáme vrstvu soli (asi 1 – 2 cm vysokou), pak vrstvu na větší kousky nakrájených hub, nejlépe celých malých, a pak opět vrstvu soli. Tak pokračujeme až do spotřebování všeho materiálu. Vrchní vrstva musí být vždy sůl. Sklenici povážeme plátnem nebo pergamenem a uložíme do chladna. Houby pak podle potřeby vybíráme, rychle pod tekoucí vodou opláchneme a použijeme. Polévku nebo omáčku již nesolíme. Houby vydrží i 2 roky.

Houby sušené utlučeme v moždíři a v prášku přidáváme do rychlých pokrmů. Nahradí zcela houby sušené vcelku, které musíme dlouho vařit. Můžeme je také namočit aspoň na hodinu do mléka nebo vody, také změknou. Vodu nebo mléko nevyléváme a použijeme do omáček a polévek.

Housku strouhanou bílou získáme, když kůrku z housek nejdříve okrájíme, a pak teprve sušíme. Nebo housku usušíme, kůrku ostrouháme a odstraníme.

Kopr nejlépe uchováme, když mladé snítky opereme a necháme oschnout. Pak kopr nastojato urovnáme do sklenic se širším hrdlem, zalijeme neředěným, převařeným, vychladlým octem, který trochu přisolíme. Zazátkujeme a uložíme do chladné místnosti.

Mandle spařujeme vařící vodou a pak teprve loupáme.

Masa vždy myjeme vcelku pod studenou tekoucí vodou, a pak teprve krájíme.

Mouku vždy prosíváme.

Ovoce čerstvé vždy dobře pod tekoucí vodou omyjeme.

Ovoce sušené máčíme vždy několik hodin před upotřebením.

Petrželovou nať zelenou uchováme i na zimu sušením.

Sušíme jen mladou zelenou nať, kterou očistíme, rozložíme na papír na čistý plech a dáme do chladnoucí trouby sušit. Usušenou nať prsty rozemneme, prosejeme a ukládáme v lahvičce se širším hrdlem a zazátkujeme.

Rozinky vždy přebereme a spařujeme horkou vodou.

Rybymořské obalujeme jemně strouhaným chlebem místo housky, zvýší se tím chuť ryb.

Rýžirychle uvaříme, když ji přebranou několik hodin máčíme ve studené vodě, a pak téměř bez vody na tuku dusíme.

Tuk na smažení použijeme pouze jednou, nikdy jej neukládáme k dalšímu použití. Škvaříme-li sádlo a ztmavne, oloupeme a překrojíme větší mrkev, kterou do sádla vhodíme a ještě jednou necháme přejít var. Není-li sádlo příliš tmavé, ztratí nahořklou a nepříjemnou chuť.

Zeleninu očištěnou vždy omyjeme vcelku pod tekoucí vodou, a pak teprve krájíme.